Co s partiemi, které odolávají hubnutí?

Znáte to – poctivě cvičíte a měníte stravovací návyky, kila jdou sice dolů, tělo se mění a začínáte se cítit lépe, ale přesto některé partie – a jako naschvál jsou to ty, o které vám jde při všem hubnutí ze všeho nejvíc – stále zůstávají v rozměru XXL obalené tukem. V takovém případě si vy a vaše tělo zasloužíte trochu rozmazlování, všechna přebytečná kila nemusí být shozena odříkáním a fyzickou námahou, dá se využít lékařská metoda jménem liposukce.

 

Čáry máry fuk ať je pryč ten tuk

Liposukce není samozřejmě žádné kouzlo, díky němuž tuk zázračně zmizí a postava nabude dokonalých rozměru. Liposukce znamená doslova odsátí tuku a představa, jak náš podkožní tuk mění své skupenství na tekuté a odchází těla ven nějakou hadičkou (říká se jí kanyla) není moc příjemná. Naštěstí ale můžeme být ušetřeni naturalistických výjevů – ať už je zákrok prováděn v celkové anestezii nebo jen při lokálním umrtvení, pacient neuvidí nic, co by se mu nelíbilo – respektive po zákroku vidí už jen výsledek. A tím je výrazně štíhlejší, tuku zbavená část těla, kterou dlouho považoval za problémovou. Nejčastěji jsou to břicho a hýždě, ale těm zdatně konkurují kolena, záda, paže nebo podbradek. Je-li to potřeba, je možné odebrat při jednom zákroku až 5 kilogramů tuku, a to je váha, jejíž úbytek zaregistrují okamžitě jak oči, tak kosterní a svalová soustava. Zjednodušeně řečeno – liposukce je pro krásu i pro zdraví.

 

Jak je to vůbec možné

Laikovi možná nejde do hlavy, jak to přijde, že se při liposukci podaří rozpustit pouze tuk na vybraných místech, zatímco zbytek těla nejenže zůstává v původním pevném skupenství, ale navíc nepociťuje žádnou bolest. Jenže trend v medicíně, a to zdaleka nejen estetické je jasný – dokázat, abychom působili jen tam, kde chceme. Pomocníků je k tomu dost, v případě liposukce máme na výběr mezi tzv. chemií (rozpuštění tuku pomocí tumescentního roztoku), laserem, ultrazvukem, přesně cíleným pulzujícím vodním paprskem, radiofrekvenčními vlnami nebo mechanickým působením (vibrací). Pokud si klient přeje znát podrobnosti, může se ji na klinice vyžádat na konzultaci přímo od ošetřujícího lékaře, na soukromých klinikách není komunikace s pacientem považována za ztrátu času. Vzhledem k odbornosti a složitosti tématu je ale asi lepší rezignovat na dokonalé pochopení a užívat jenom sladké plody přírodovědných oborů (kdo z nás s nimi ve škole nebojoval?) , které umožňují to, čeho dosáhnout přirozeným způsobem se zdálo nemožné.

 

Pod kůži už se nevrátí

Při liposukci se odstraňuje pouze podkožní tuk, s tím viscerálním (včetně pánského pivního břicha) a obecně nadváhou si neporadí. Pozitivní ovšem je, že odsátý podkožní tuk se při přiměřeném životním stylu, kdy nebudete výrazně přibírat, znovu neobjeví – efekt liposukce je tedy trvalý. Méně příjemná je skutečnost, že se jedná o poměrně výrazný zásah do organismu, kvůli čemu by měli zpozornět především kardiaci, diabetici, lidé s onemocněním krve nebo žláz s vnitřní sekrecí a kuřáci. Podrobná anamnéza před vyšetřením je nutností a rozhodně se nevyplatí něco tajit. Oproti tomu rekonvalescence je poměrně jednoduchá, spočívá v nutnosti nošení kompresního prádla a vyhýbání se tělesné zátěži. Snížit rizika a umožnit podstoupení procedury i osobám s nějakými zdravotními problémy lze tak, že se tuku ubere jen velmi málo. Obecně u liposukce se vyplatí nemít přehnaná očekávání, chápat ji jenom jako jednorázovou pomoc při celoživotním budování pěkně vypadající postavy. Takových, kteří ji mají jen tak od přírody, je totiž velmi málo.

 

Co je podle vás potřeba ke zhubnutí? Které partie při tom považujete za nejproblematičtější? Znáte někoho, kdo má zkušenost s liposukcí?

Simona Šmerdová